Esimesed 2000 kilomeetrit elektriautoga
Kuidas on läinud esimesed 2000 kilomeetrit elektriautoga?
Lühidalt kokku võttes on elektriautole üleminek oluliselt mõnusam ja lihtsam kui võis arvata ja praktiliselt murevaba, mis on suuresti tingitud sellest, et ma olin teema enda jaoks juba varasemalt selgeks mõelnud.
Väga mugav ja lineaarselt sujuv sõit, vägagi hea tõmbega ning selle juures üllatavalt ökonoomne. Läbisõidu ulatus ega akude laadimine probleeme ei valmista. Ja mis siin salata, kogu terviku funktsionaalne ja kena disainikeel on pilkupüüdvalt meeldiv. KIA EV6 puhul on tegemist klassikalises mõttes autoga, mis on mõistliku hinnaga (korraliku elektriauto kohta) ja samas pole kuskilt koonerdatud, nagu mõne automudeli puhul on näha olnud. Kas see on ideaalne auto? Sõltub suuresti vajadustest ja ootustest aga kokkuvõtlikult jah, ideaalne auto tänaste valikute hulgast. Stiili mõttes võiks muidugi öelda, et väga lähedal ideaalsele.
Pikemalt lahti rääkides
Suurimaks üllatusmomendiks on sõidutunne, mis on tänu väga lineaarsele kiirendusele erakordselt mõnus. Kui oluliseks keegi sõidutunnet peab, on iga inimese isiklik valik. Mulle on see oluline, sest mõnel kuul koguneb sõidukilomeetreid mitmeid tuhandeid ja aastas kokku 35 – 40 000. Ma veedan autos väga pikki tunde ja pole harvad juhtuid, kus ma sõidan hommikul 2-3 tundi sihtkohta, teen 8-tunnise meeskonnakoolituse ja siis sõidan uuesti 2-3 tundi tagasi koju. Ei taha sugugi “tavalises karbis” seda aega veeta.
EV6 saab osta nii tagaveoga kui nelikveoga. Minu puhul alla nelikveo ei hakkaks isegi vaatama, sest talvisel ajal satun väga erinevate teeoludega sõitma ja siis on nelikvedu tuhandest abiks.
Auto ja sõit on mõnusalt vaikne, ei mingit harjumuspärast mootorimüra. Suurematel kiirustel liigud tuule ja rehvide sahinal edasi. Ei, see ei ole absoluutne vaikus aga sõit on siiski väga vaikne. Muusikamängija on igati kvaliteetne, kuigi olen hakanud sõitma vaikuses. Uued rõõmud uue autoga.
Ohutusega on kõik korras, EuroNCAP andis EV6’le 5 tärni. Lugesin hiljuti, et põdrakatse tegi EV6 läbi parimate hulgas, kui mitte kõige paremini. Seda suuresti tänu madalale raskuskeskmele ja suurepärasele juhitavusele.
Auto võimekusest rääkides ei saa mainimata jätta, et EV6 võtab 60 km/h sisse alla 2 sekundi ja 100 km/h 5 sekundiga. Seda muidugi siis, kui sa seda tahad. Selline kiirendus on puhtalt elektrimootorite eripära, mis annavad maksimaalse väändemomendi kohe, kui pedaalile vajutad. NB! Kui tahad olla viisakas autojuht, siis enne kiirendamist tuleb kaasreisijatele öelda, et hakkad kiirendama, et neil pea ootamatult kuklasse heitmine liigselt ebamugav ei tunduks. Samas võid kulgeda Eco režiimis eriti rahulikult ja ei mingit liigset kiirendust, nagu tavaline rahulik pereauto. Esimene auto, millel on selge erisus Eco-Normal-Sport režiimidel.
Kogu selle sõidurõõmu juures on energia kulu auto edasiliigutamiseks (ingl. running cost) rahalises vaates ikka ulmeväike võrreldes bensiinipõletajatega – kogukulu 100 kilomeetri läbimiseks on mul 1.80 (loomulikult sõltub maksumus elektrihinnast, mida hetkel maksad). Tehnilised andmed lubavad keskmiseks energiakuluks 18,0 kWh/100 km kohta. Reaalselt on energiakulu esimese 2000 kilomeetri arvestuses 16,0 kWh/100 km kohta ja seda täiesti tavalise sõidu juures, mitte ökosõitu harrastades.
Üllatus, mis üllatus. Pole varem seda mõelnud, kuid rekuperatsioon e. pidurdusenergia konverteerimine elektriks ja akudesse salvestamine on muljetavaldav. Seda kahes vaates. Esiteks saab i-Pedal (ühe pedaaliga sõitmine) abiga 95% ajast auto pidurdamisega hakkama ilma piduripedaali kasutamata. Pea kogu pidurdusenergia (pidurdusefekti saad reguleerida vastavalt oma soovile) konverteeritakse akudesse korduvkasutuseks. Eriti suur on efekt linnasõidul. Kiire arvutus näitab, et neljandik energiast, mida kulutatakse autole hoo andmiseks muudetakse tavapärase pidurdamise korral õhku hajuvaks raisatud soojusenergiaks. Metsik kütuse raiskamine, millele lisandub raiskamise vaates sisepõlemismootorite ebaefektiivsus. Elektriga seda muret ei ole.
Kulunumbritest rääkides:
- Läbisõit 17 päevaga: 1947 km
- Auto edasiliigutamiseks kulutatud energia: 414 kWh
- Rekuperatsioon e. tagasi saadud energia: 102 kWh
- Energiakulu kokku: 311 kWh
- Keskmine energiakulu: 16,0 kWh/100 km
Lisaks kukuvad hoolduskulud väga väikeseks, sest seda peab tegema üle kahe aasta või siis 30 000 km tagant. Loomulikult ka 7-aastane (150 000 km) garantii, mis kehtib ka akule. Ja 24/7 autoabi, kui peaks teel olles midagi juhtuma.
Linnasõit tiheda liikluse korral ja ummikutes on ulmeliselt ökonoomne. Energiat kulub väga vähe võrreldes bensiinipõletajatega. Kõik, absoluutselt kõik fossiilsete kütuste põletajad on väga ebaefektiivsed oma olemuselt ja linnaliikluses veel eriti ebeafektiivsed. Elektrimootor seevastu on linnas liikudes väga ökonoomne. Energiakulu muutub suureks alles kiirel maanteel, kus õhutakistus läheb suureks ja selle mõju on märgatav.
Ei mingit saastet fossiilsete kütuste põletamisest. Seda eriti linnasõitu arvestades, kus tiksud rahulikult ja ei mingit lokaalset saastet. Kui tahad olla väga keskkonnakeskne, siis saad Alexelast osta ainult rohelist energiat ja võid muretu olla.
Kaks korralikku lisaboonust
Esiteks tasuta parkimine kesklinna tsoonis. Teed Tallinna Linnavalitsusele avalduse ja korras, pargid tasuta.
Teiseks annab elektriauto õiguse sõita ühistranspordi radadel. Tuleb tunnistada, et see oli algul päris imelik tunne, sest korraliku autojuhina ma varasemalt seda harrastanud ei ole. Nüüd aga hea meelega. Sõber Tarvi kunagi ütleks, et elektriauto ei lahenda kesklinna autoummikute probleemi. Tal on suuresti õigus, sest auto on auto aga ütleme nii, et ta eksis ka natuke. Osaliselt siiski lahendab, kui arvestada, et ühistranspordi read on erakordselt väikese koormusega ja seisavad enamuse ajast kasutuseta. Iga elektriauto vähendab natukese ummikuid, kui sõidab ühistranspordirajal. Ega see nüüd teab mis kuldvõti pole aga väike lahendus siiski. Käib valdavalt Tallinna kohta.
Akude laadimine ja sõiduulatus
Laadimine, mis tekitab ikka ja jälle vastakaid, et mitte öelda eelarvamuslikke seisukohti. Alustuseks, kui sul korralikku kodust laadijat pole, siis kaotab elektriauto suure tüki oma mugavusest ja kasulikkusest. Tänase seisuga saab öelda, et mul pole vajadust bensiinijaamas käia erinevalt varsemast ajast, kus seda iga nädal pidi tegema ja tihti kõige tüütumal hetkel. Tänase seisuga panen õhtul kaabli auto külge ja kogu lugu. Kusjuures sedagi ei pea tegema igal õhtul. Hommikul kaabel välja ja täislaetud akudega teele. Ei mingit pidevat vajadust kiirlaadijate järgi.
Aga kui juba kiirlaadijatest rääkida, siis alalisvooluga (kodune laadija on vahelduvvooluga, kiirlaadimine alalisvooluga) laadimine on päriselt ka kiire! Tehniliselt on laadimisvõimsuseks 233 KW, millega laeb 20% pealt 80% peale 18 minutiga. Reaalselt pead natuke pikema ajaga arvestama, sest akude laadimise kiirus sõltub paljudest teguritest, mida auto ise haldab. Ise olen näinud, kuidas 200KW akudesse tormab.
Laadimisteemadel jätkates oli ühel korral tunne, et mis nüüd siis saab … Haapsalu ainuke kiirlaadija ei töötanud … nii pidime sõiduplaani muutma ja Märjamaa Circle-K jaamas asuvat Ionity 300 KW laadijat külastama, mis sundis meid stardiga natuke kiirustama, sest päris tee peale Märjamaa ei jäänud. Selliste asjaoludega peab õppima arvestama.
Märjamaa Ionitys mõõtsin laadimisprotsessile kulunud aega peatumisest ärasõitmiseni ja sain kokku 20 minutit. Laadija auto külge, Ionity appiga QR kood sisse ja Accept. Igaks juhuks vaatasin üle, et laadima hakkaks, mis käis alguses 200KW ja hiljem 150KW võimsusega. Siis ise Statoili kohvi ja teisi jooke ostma. WC plaan lendas vastu taevast, sest seal oli saba erinevalt laadimisest, kus saba ei olnud. Kulutasime selle aja lobisemisele. Kaabel auto küljest lahti ja ärasõit. Lihtne, ladus ja üldsegi mitte liigselt aega nõudev. Kui varasemalt sai bensiini võetud koos tualeti ja kohviga, siis oluliselt kiiremini ei läinud.
Väga tihti küsitakse, kas läbisõidu ulatusest piisab? Ma küsiksin vastu, kui tihti sa sõidad päevas enam kui 400 kilomeetrit? Isegi mina, kes ma sõidan ikka väga palju ja tihti ka pikki otsi, saan kenasti hakkama. Tehnilised andmed lubavad ühe akutäiega läbitavaks distantsiks 506 kilomeetrit. Mina saan selleks 480 kanti, sest ei sõida kõige ökonoomsemalt.
Elektriautode andmebaas https://ev-database.org/car/1482/Kia-EV6-Long-Range-AWD, kus on reaalsed läbisõidud ja energiakulud, näitab järgmisi numbreid:
- Tavalise ja külma ilmaga linnas: 580/395 km
- Tavalise ja külma ilmaga kiirteel: 370/285 km
- Tavalise ja külma ilmaga keskmine: 460/340 km
Teiseks tahaks küsida, kui tihti juhtub, et sa ei jõua õhtuks koju kasutamaks kodust laadijat? Või siis hotelli/ööbimiskoha laadijat. Kiirlaadijaid läheb aegajalt vaja aga pigem harva. Kui ikka on väga pikk sõit, siis on hea omada ettekujutust, kus asuvad kiirlaadijad ja oma sõidud vastavalt plaanida. Mõtlen just KIIRlaadijaid, mis annavad vähemalt 200 KW, soovituslikult 300 KW (Alexela, Ionity ja mõned veel). Kõik, mis on alla 200 KW on heas mõttes tavalised laadijad, mis on pigem aeglased ja eks neist ka paljude arvamus, et laadimine võtab aega. Siinkohal peab mainima, et mina, kellele plaanimine pole kõige meelepärasem tegevus, saan sellega väga hästi hakkama.
Disainikeelest, seadetest ja muust
Disain ja auto visuaalne olemus on auto juures oluliselt parem, kui seda fotodelt võib arvata. Kuigi disain on alati maitse küsimus, siis KIA EV6 paneb päid pöörama vägagi üllatavates kohtades, millele tavaliselt järgneb lugupidav mitmekordne noogutav nõustumine. Kui tekib suhtlemisvõimalus, siis on auto vastu huvi päris suur ja juttu jätkub kauemaks nii elektriautodest kui just KIA EV6’st.
Istmete mugavus ja istme materjalid on kokkuvõttes mõnusad. Tuleb ausalt tunnistada, et olles harjunud kergelt libedate nahksete istmetega, oli alguses omapärane tunne sisse istuda ja tagumik ei libisegi istmel. Tegelikult on see mõnus. Talvel on see puhas võit, sest materjal ei lähe nii külmaks kui nahk.
Konfigureerimine ja seadistamine. EV6’el on palju seadistamise võimalusi, mis mulle isiklikult meeldib. Menüüdes saab kolada pikemalt ja sättida kõik enda maitsele kohaseks. EV6 on pikka päris auto ka juhikohalt vaadatuna, mitte rool suure arvutimonitoriga, mida iga toimingu jaoks on vaja näppida.
Väike kriitika – kõik seaded ei salvestu kasutaja profiiliga – iga kord peab uuesti paika panema – Dynamic Sound täiesti vaikseks muutub iga kord vaikesättena vaikseks. Ja aktiivne sõiduraja jälgimise abi läheb alati peale. Eelistan seda nii, et lülitan seda roolil oleva nupuga, kui seda vajalikuks pean, et rooli ise aktiivselt õigel suunal hoiaks. Samas on teada, et järgmise tarkavara uuendustega läheb nii mõnigi asi paremaks.
Ja siis muidugi KIA Connect app, millega saab kõike vaadata ja juhtida ja konfigureerida. Nõuab veel harjust aga saab enne autosse minekut öelda, et nüüd palun sellise sisetemperatuuriga salongi ja saad kas siis jahutatud või soojendatud salongi istuda sõltuvalt sinu soovidest. Talvel saab mõnus olema – enne sõitma hakkamist paned mobiililt auto sooja ja asi klaar. OK, app’iga harjumine võttis natuke aega … kus midagi asub, jääb siiski ajaga meelde.
Ja auto on piisavalt suur, mitte paljudel puhkudel nähtaud väikeauto mõõtmetes. Võik öelda, et seest suurem, kui väljast paistab.
Kokkuvõtteks
Elektriauto on hea valik. Kui kokkuvõtlikult korraks mõelda, siis fossiilset kütust uuesti põletama hakata … no ei taha, sest elektrimootoritega autol on selleks liiga palju plusse.
Kas nüüd peaksid kõik ja kohe soovima elektri peale üle minna? Ei, sugugi mitte kõik. Elektriauto on mõeldud neile, kes ülalpool lahti räägitud kriteeriume oluliseks peavad. Ja olgem ausad, mingi tasakaal peab ka olema erinevate kütuseliikide osas.
Mats Soomre
Belbin Eesti asutaja ja juhtivtreener