Talv on lõpuks jälle käes – turvalist sõitu!
Õnnetus ei hüüa tulles, olgu meie või kaasliikleja süül. Liiklusõnnetus tekib harilikult mitme ohtliku asjaolu kokkulangemisel. Iga juhi võimuses on igal ajahetkel vältida ohtlikke olukordi ja vähendada nende tekkimise võimalust nii palju kui võimalik. Talviti tuleb liikluses eriti tähelepanelik olla.
Talvel on õnnetuste oht kõige kõrgem hooaja alguses ja lõpus ning siis, kui temperatuur on nulli ringis. Kuigi õhk on soe, võib tee temperatuur olla miinuses ning see tekitab jäidet.
Jälgige auto välistemperatuuri näidikut, kuna auto temperatuuriandur mõõdab tavaliselt teepinna lähedusest. Just must jää on kõige ohtlikum ning silmale tihti märkamatu. Kui kahtlete, testige teed väikesel kiirusel pidurdades.
Talvel muutuvad tee ja sõidutingimused kiiresti ja nendega tuleb arvestada. Kuidas seda teha? Kõrvaltegevuste vältimine ja sobiv sõidukiirus on talvel kõige lihtsamad igapäevased asjad, millele saame ise tähelepanu pöörata. Keskendudes ainult sõitmisele, saab tee- ja liiklusoludest kindlasti kõige parema ülevaate.
Uuemates autodes on mitmeid juhiabisüsteeme, mis on tõhusad ka talvel, kuid ainult nende peale lootma jääda ei tohi. Need teevad sõidu mugavamaks ja kindlamaks, aga sõitma peab juht ikkagi 100% ise.
Enne sõitma hakkamist tuleks uurida ilmateadet ja vastavalt ilmaoludele aega varuda. Kindlasti on talvel igas autos olemas kaabits, hari ja väike lumelabidas. Kui aga plaanite pikemat sõitu, soovitab Accelerista teha järgmised ettevalmistused:
- Laadige mobiiltelefoni aku, võtke kaasa autolaadija ja varustage end võimalusel lisa-akupakiga.
- Riietuge kihiliselt: soojaga saab riideid vähemaks võtta, külmaga peale tõmmata. Talvised autosõiduriided tuleks valida võimalikult kerged, tuultpidavast ja hingavast materjalist. Igaks juhuks võiks igale sõitjale olla kaasas lisapaar kindaid ja sooje sokke. Ideaalne on kombo sõrmikud + labakud, niidisokid + paksemad villa-või froteesokid. Kihiline riietus hoiab paremini sooja.
- Pikemale teekonnale võtke kaasa termos kuuma teega ja võileivad.
- Autos peaks olema taskulamp, pealamp ja helkurvest(id). Maanteel autost väljudes peab juht kandma helkurvesti, soovitatavalt ka kaassõitjad. Taskulampi läheb pimedas alati vaja.
- Esmaabipakk. Komplektis peaks olema kindlasti paar kerget termotekki soojakao vältimiseks.
- Tuletegemise vahendid: me ei ela küll enam kiviajas, aga autos võiks siiski igaks juhuks olla matkapoest ostetud tuletegemistarvikute komplekt. Välgumihkel, tikud ja peotäis kuiva süütematerjali on ka abiks.
- Puhas joogivesi. Kui juhtub, et lumevangi jäänuna tuleb oodata lumesahka vm abi, on joogivesi janu ja näljatunde leevendajana asendamatu. Lume söömine ja jääpurikate lakkumine ei ole lahendus!
- Tankige kütusepaak täis.
- Kontrollige, et autos on nn talvised vedelikud: sobiva konsistentsiga õlid ja talvine aknapuhastusvedelik.
- Kontrollige, et aku on töökorras ja auto käivitub tõrgeteta.
- Puhastage auto tuled, kontrollige nende korrasolekut.
- Kontrollige rehvirõhku ja rehvide korrasolekut.
- Võtke kaasa mõned pehmed ja kuivad lapid tulede puhastamiseks: halva ilmaga tuleb tuled aeg-ajalt üle pühkida, et need oleksid puhtad ja kaasliiklejatele nähtavad.
Kuidas siis liikluses ilmaolusid võtta? Kas rõõmustada, et talv on lõpuks käes, või ohata, et jälle see talv? Meie soovitame rahulikult võtta. Vaadake üle, kas auto on tehniliselt korras ja rehvid vastavad nõuetele, tehke kuskil turvalises kohas mõned prooviringid ja -pidurdused, et teada, kuidas auto mingites oludes käitub, ning sõites arvestage teeolude ja teiste liiklejatega. Nendes pisiasjades peitub turvalise sõidu võti aasta läbi.
Kaasliiklejaid ja loodust me mõjutada ei saa, küll aga oma sõidustiili ja harjumusi. Turvalist sõitu!