Enamlevinud kindlustusjuhtumid ja kuidas ennast nende vastu kaitsta?

Vastab pika kindlustuskogemusega Heiki Puussaar, Smart kindlustusmaaklerist.

“Kasko pole kaugeltki enam mitte ainult liiklusõnnetuse, purunenud esiklaasi, tormikahju, vandalismi või varguse  puhul abiks. Enamus kasko tooteid sisaldavad täna endas juba palju enamat kui auto remontimine. Kindlustusjuhtumi korral pakutakse lisatasuta asendusautot, katuseboksi, jalgrattahoidja ja turvaistme kindlustamist ning ka tasuta majutust kui selleks peaks vajadust olema. Erinevatel seltside kaskodel on veel nüansse ja lisasid, mis ei eelda kindlustusjuhtumit, aga võivad väga kasulikuks osutuda. Näiteks on seltse, kes pakuvad võtmete kadumise või varguse juhtudel ilma lisatasu ja omavastutuseta nende asendamist või ümberkodeerimist. Sama odav ehk tasuta võib olla ka käivitamisabi külmal talvel, rehviparandus teepervel või piisav kütuse kogus lähima tanklani jõudmiseks.”

Viking Motorsi keretööde juht Kalman Kardaš soovitab arusaamatuste vältimiseks alati enne sõlmimist kõik lepingutingimused läbi lugeda ja kahju vormistamisel juba teada, millises kindlustusseltsis (kasko puhul) sõiduk kindlustatud on. Teinekord on peres kasutusel rohkem, kui üks auto ning need on kindlustatud erinevate seltside juures, mis võib tekitada segadust. Lepingukoopia autos hoidmine ei tee paha.

Mõned soovitused soodsa kasko leidmiseks:

– Kasuta kindlustusmaakleri abi – ta paneb kõigi seltside pakkumised ritta ja aitab leida sulle parima pakkumise
– Osta uus auto – kahjuajalugu puudub, seltsid teevad eripakkumisi
– Vali uue auto puhul uusväärtuskindlustus, sel juhul saad täishävingu korral uue auto asemele, muidu kaotad palju raha
– Vali asendusauto kate – kahjujuhtumi korral, kui sinu auto on remondis, saad teise autoga tasuta sõita

Enamlevinud õnnetused ja kuidas selle vastu ennast kaitsta:

– Klaasi lendas kivi – saad valida ilma omavastutuseta klaasi vahetuse. Tavaliselt maksab klaas koos vahetusega umbes sama palju kui terve aastamakse. Saad juba selle väikese asjaga „raha tagasi“.
– Kokkupõrge metsloomaga – saad valida ilma omavastutuseta auto remondi
– Kokkupõrge parklas – ainuüksi Tallinnas registreeritakse ööpäevas ca 15 „parkla kahju“ kus süüdlast ei leita. Tegelikkuses on neid oluliselt rohkem. Keskmine parkla kahju suurus on 860€. Saad oma auto korda teha kasko alt.
– Tagant otsasõit, tavaliselt jääb süüdlaseks taganttulija – vali õige kiirus, jälgi pigem eessõitva auto kaugust või tagatulesid kui enda nutitelefoni

… ja väike näide elust enesest

Härra, kes oli otsustanud oma sõidukile mitte kaskokindlustust teha, pidi 10 aastat hiljem, pärast õnnetust, igakuised maksed ühe korraga välja käima. Ohkas, et vähemalt on nüüd nullis.

Keskmiselt võib öelda, et keskklassi sõiduauto kasko päevakulu võib olla 1 euro päevas. Paljudel on parkimiskulud kordades suuremad. Ei tundu kallis lõbu.

 

kindlustus