Hoog maha – lapsed liikluses

1. september on värskelt selja taga ja lapsed taas igapäevaliikluses. On just õige aeg hoog maha võtta ja tähele panna, kuidas lapsed käituvad ning mis kõikvõimalike liikumisvahenditega nad liikluses osalevad. See on kõigile justkui selge, ent koolitee stardipaugu kõlades, esineb kindlustuse kaskojuhtumeid ligi 30% enam, kirjutab Accelerista.

Lapsed on täna julgemad ning aktiivsemad kui kunagi varem. Nad on oma liikumisvahenditel, olgu see tõukeratas, jalgratas, tasakaaluliikur või rula, ka päris osavad ja suures osas tähelepanelikud. Meil on neilt palju õppida.

Tõuke- ja jalgratas
Kõige rohkem on lapsed jätkuvalt lapsed liikluses ratastega, millel on nad ka kõige kiiremad. Tõuke- ja jalgrattaga sõitvad lapsed satuvad kõige enam liiklusohtlikesse olukordadesse. Ületades ülekäigurada, märgatakse alles viimasel hetkel, et võiks peatuda. Autojuhid peavad seevastu enne ülekäigurada alati tegema 360’ tähelepanekuid ja olema ootamatusteks valmis. Seda ka väljaspool ülekäiguraja piire.

Rula ja hoverboard ehk tasakaaluliikur
Järjest enam koguvad populaarsust tasakaaluliikurid ja rulade erinevad versioonid. Need pole küll nii tormakad, kuid võivad olla väga ettearvamatud.
Õnneks juhtub nendega väiksemaid õnnetusi väljaspool sõiduteed ning vigastused piirduvad pigem põlvekriimustustega.

Tuleme trennist
Eriti ülemeelikus tujus ollakse üheskoos pärast kooli või trenni. Siis võivad grupis kasutusel olla erinevad liikumisvahendid ja liikumine võib olla kaootilisem ning ettearvamatum. Siia võivad lisanduda pallimängud või lihtsalt tee ääres mõtlematu piiride kompamine ja tõuklemine.

Mobiiltelefon
See on suurem probleem pigem meile, autojuhtidele.

Võtame hoo maha ja hoiame silmad lahti. Kui juhtub õnnetus, siis selle eest vastutab ilma vastuvaidlemata täiskasvanu. Ei saa olla vabanduseks lapse ootamatu teele jooksmine või sõitmine. Meie peame olema tähelepanelikumad! Loe ka liikluse ABC Acceleristast siit.